NAGRODA IM. WITOLDA WOJTKIEWICZA 2024
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski
Bogumił Książek
Wystawa „Tremolo”
malarstwo, obiekty
18.11 – 17.12.2024
Galeria Pryzmat, Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3, 31-139 Kraków
Kuratorka: Joanna Warchoł
Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem Laureatowi Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024 odbędzie się 19.11.2024 o godz. 18.00.
Laureatem 24. edycji Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024 został artysta malarz Bogumił Książek, którego nagrodzona wystawa zat. „Loty”odbyła się w UFO Art Gallery w Krakowie w dniach 23.06 – 04.08.2023 roku.
Na wystawę składał się cykl obrazów o charakterze abstrakcyjnych przedstawień, dla których inspiracją była historia i postać Jana Wnęka – konstruktora i artysty, działającego w Odporyszowie pod Tarnowem w drugiej połowie XIX wieku i w ludowym przekazie przedstawianego jako wynalazcę, który wcześniej niż uznany w encyklopediach Otto Lilienthal, latał na skonstruowanych przez siebie skrzydłach i nazywany był „ludowym Ikarem”.
O aktualnej wystawie pt. „Tremolo”, prezentowanej w Galerii Pryzmat w ramach przyznanej Nagrody, Bogumił Książek pisze m.in.:
Malując, zastanawiam się, czy sam nie jestem rezonującym bębnem. Zadaję sobie tylko pytanie, co rzeczywiście wzbudza we mnie rytm? Czy zbliżające się kilofy uderzające o skałę, czy tylko kości rzucone na bęben?
W moich ostatnich pracach stosuję technikę asocjacji. Efektem są konkretne rozwiązania formalne. Przewodnim wątkiem jest rytm, a powstałe obrazy nazywam perkusyjnymi. Wybieram okrągłe krosna, naciągam je jak bębny. Pracując, myślę o historiach, tak jak inni słuchają przy pracy muzyki. Oczywiście, słucham też muzyki – perkusyjnej. Choć dedykuję to malarstwo pozabijanym na polecenie Bolesława Chrobrego Bębniarzom, to malując często oddalam się od prastarych bagien i puszczy, skąd dochodziły pogańskie rytmy mącące w duszach świeżo nawróconych chrześcijan. Co chwilę, wraz z kolejnymi uderzeniami w bęben, uderza mnie myśl, że to już nie jest o bezpowrotnie utraconej muzyce sprzed tysiąca lat, tylko o bliskich nam kanonadach. (…)
Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza przyznawana jest od 1997 roku przez Zarząd Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego żyjącemu, polskiemu artyście za najlepszą wystawę malarstwa, rysunku lub grafiki, jaka miała miejsce się w Krakowie w trakcie ostatniej jej edycji.
Celem Nagrody jest dostrzeżenie wybitnych zjawisk artystycznych, zwrócenie uwagi na szczególnie wartościowe postawy twórcze, uhonorowanie artysty za jego pracę artystyczną, oryginalność, trud intelektualny i szeroko pojętą, wolną od zapożyczeń otwartość w kreowaniu wizerunku uprawianej sztuki.
Dotychczasowi laureaci to wybitni artyści, których twórczość na stałe zapisała się lub zapisuje na kartach historii sztuki współczesnej. Byli to:
prof. Janina Kraupe, prof. Zbysław Maciejewski, Eugeniusz Mucha, prof. Jerzy Nowosielski, Jacek Sroka, prof. Jan Pamuła, prof. Stefan Gierowski, Alina Kalczyńska, Izaak Celnikier, prof. Stanisław Rodziński, Leszek Dutka, Anna Sobol-Wejman, prof. Ryszard Otręba,
prof. Stanisław Wejman, Tamara Berdowska, prof. Janusz Tarabuła, prof. Tadeusz Gustaw Wiktor, prof. Stanisław Tabisz, Sławomir Lewczuk, prof. Henryk Ożóg, dr hab. Jarosław Kawiorski prof. ASP, prof. Paweł Taranczewski.
Nagroda istnieje nadal dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu jej szczególnej roli poprzez kolejne Zarządy ZPAP Okręgu Krakowskiego. W ciągu 27 lat zyskiwała coraz większą renomę, stając się z czasem wyróżnieniem ważnym, oczekiwanym i nobilitującym.
Na wystawę wstęp wolny.